November 13, 2011

ΜΜΑ : Δείτε το χθεσινό main event ''Cain Velasquez vs Dos Santos'' και τα αποτελέσματα του UFC

H φωτογραφία είναι από τη ζύγιση

Δείτε το χθεσινό main event στη διοργάνωσης και διαβάστε μετά το ρεπορτάζ μέσα από το sport24.gr .

O Junior Dos Santos χρειάστηκε μόλις 64'' για να λυγίσει τον πρωταθλητή Heavyweight, Cain Velasquez, και να πάρει τον τίτλο, στον αγώνα του UFC που είδατε σε live streaming από το Sport24.gr.

"Δεν υπάρχουν λόγια για να πω τι αισθάνομαι", ήταν οι πρώτες κουβέντες του -δακρυσμένου κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών- νέου πρωταθλητή του UFC στην κατηγορία Heavyweights, και συνέχισε:

"Είναι συναρπαστική η ζωή μου. Έχω πολλούς καλούς ανθρώπους γύρω μου. Ο Cain Velasquez ήταν με διαφορά ο δυσκολότερος αντίπαλός μου.Φοβόμουν να παλέψω μαζί του επειδή είναι πολύ δυνατός. Δεν ήμουν 100% σίγουρος για αυτό τον αγώνα, οπότε φοβόμουν".

Από την πλευρά του, ο μεγάλος ηττημένος της βραδιάς, ο μεξικανικής καταγωγής Cain Velasquez, δήλωσε μεταξύ άλλων:

"Απλά θέλω να ζητήσω συγγνώμη από όλους τους οπαδούς μου, την οικογένεια και τους φίλους μου. Σας απογοήτευσα. Θα επιστρέψω και θα πάρω πίσω αυτή τη ζώνη".

Να σημειωθεί πως ο νέος κάτοχος της ζώνης, Cain Velasquez, περιμένει ήδη με ανυπομονησία τον πρώτο διεδικητή, ο οποίος θα είναι ο νικητής της μεγάλης μάχης της 30ης Δεκεμβρίου, μεταξύ του Brock Lesnar και του Alistair Overeem.

Τα αποτελέσματα του χθεσινού UFC

Heavyweight Title

* Ο Junior Dos Santos (ΒΡΑ) κέρδισε τον Cain Velasquez (c, ΗΠΑ/ΜΕΞ) με ΤΚΟ στο 1:04 του πρώτου γύρου και έγινε νέος πρωταθλητής.

* Ο Ben Henderson (ΗΠΑ) κέρδισε τον Clay Guida (ΗΠΑ) με ομόφωνη απόφαση.

* Ο Dustin Poirier (ΗΠΑ) κέρδισε τον Pablo Garza (ΗΠΑ) με υποταγή στο 1:32 του δεύτερου γύρου.

* Ο Ricardo Lamas (ΗΠΑ) κέρδισε τον Cub Swanson (ΗΠΑ) με υποταγή στο 2:16 του δεύτερου γύρου.

* Ο DaMarques Johnson (ΗΠΑ) κέρδισε τον Clay Harvsion (ΗΠΑ) με ΤΚΟ στο 1:34 του πρώτου γύρου.

* Ο Darren Uyenoyama (ΗΠΑ) κέρδισε τον Norifumi "Kid" Yamamoto (ΙΑΠ) με ομόφωνη απόφαση.

* Ο Robert Peralta (ΜΕΞ) κέρδισε τον Mackens Semerzier (ΗΠΑ) με ΤΚΟ στο 1:54 του τρίτου γύρου.

* Ο Alex Caceres (ΗΠΑ) κέρδισε τον Cole Escovedo (ΗΠΑ) με ομόφωνη απόφαση.

* Ο Mike Pierce (ΗΠΑ) κέρδισε τον Paul Bradley (ΗΠΑ) με πλειοψηφική απόφαση.