onlyfighters

November 30, 2011

Μάθετε όσα έγιναν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πυγμαχίας στην Καβάλα

Στο ONLY_FIGHTERS θα μάθετε όσα έγιναν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Ανδρών και Γυναικών που έγινε στην Eλευθερούπολη Καβάλας, πάντα με την βοήθεια φυσικά του εξαιρετικού σάιτ mahites.gr.

Με 600.000 ευρώ επιχορηγείται το άθλημα της πυγμαχίας στην Ελλάδα κάθε χρόνο και φέτος έκανε κακή εντύπωση η ελάχιστη συμμετοχή αθλητών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Χαρακτηριστικά μόλις 56 άνδρες πυγμάχοι έλαβαν μέρος, ενώ υπήρξαν και δύο κατηγορίες χωρίς καμμία συμμετοχή. Ενώ από τις συνολικά 10 κατηγορίες κιλών, υπήρξαν και κατηγορίες με μόλις 2 και 3 πυγμάχους να αγωνίζονται για τα μετάλλια του Πρωταθλητή Ελλάδος. Καταστάσεις για γέλια δηλαδή.

Στις γυναίκες τα πράγματα ήταν πιο ενθαρρυντικά, καθώς 36 γυναίκες πυγμάχοι αγωνίστηκαν για τα μετάλλια σε 3 κατηγορίες.

Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας (Α' ΠΕΡΙΟΔΟΥ) των αγώνων που έγιναν την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

Εξήγηση συντομεύσεων:

PTS: Σημεία

RET: Εγκατάλειψη

RSC: Διακοπή από διαιτητή

Στο παρακάτω λινκ μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα των αγώνων της Β προκριματικής περιόδου των αγώνων:

Πηγή του παρακάτω κειμένου είναι από το mahites.gr το άρθρο ''Oλοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πυγμαχίας'':

Πρωταθλητής σύλλογος στους Άνδρες αναδείχτηκε ο Παναθηναϊκός, ενώ Πολυνίκης σύλλογος οι Μαχητές Νέας Περάμου. Στις γυναίκες το πρωτάθλημα καθώς και τον τίτλο του Πολυνίκη συλλόγου κατέχτησε ο Μίνωας Ηρακλείου.

Το πρόγραμμα της τελευταίας μέρας της διοργάνωσης περιλάμβανε τους τελικούς τεσσάρων κατηγοριών: Ανδρών 69 και 91 κιλά, Γυναίκες 51 και 60 κιλά.

Στα 69 κιλά ο Ριτζάκης Θ. (ΠΑΟ) ηττήθηκε από τον Τσαγκράκο Δ. (Λεωνίδα Π.) στα σημεία με 11-17.

Στα 91 κιλά ο Μποσμπότης Χρ. (Μαχητές Περάμου) νίκησε τον Μάγκνη Β. (Μίνωα) στα σημεία.

Στην κατηγορία των 51 κιλών η Αθηνά Μαλεφάκη (Μίνωας Ηρακλείου) νίκησε την Κατερίνα Μαυροματίδου (ΣΠΑΘ) στα σημεία.

Στην κατηγορία των 60 κιλών η Γεωργία Βαχανίδου (Αρης) κέρδισε την Ελισάβετ Σαλτουρίδου (Μαχ.Ν.Περάμου) με Εγκατάλειψη στον 3ο γύρο.

Σύντομα στο ONLY_FIGHTERS θα έχουμε και βίντεο από αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.