onlyfighters

March 12, 2012

WRESTLING: Δείτε ΟΛΟ το ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΛΗΣ 2012 (Mέρες 1 ως 3)

To Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης ανδρών και γυναικών ξεκίνησε την Τρίτη που μας πέρασε και ολοκληρώθηκε εχθές την Κυριακή 11 Μαρτίου στο Βελιγράδι της Σερβίας.

Δείτε μέσα από το ΟΝLYFIGHTERS τους αγώνες από όλες τις αγωνιστικές μέρες!

Την πρώτη μέρα έγιναν τα 66 και 96 κιλά ελευθέρας πάλης στους άνδρες και τα 48 κιλά στις γυναίκες.

Μέσω του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος εξασφάλιζαν οι παλεστές τη συμμετοχή τους στα προ-Ολυμπιακά τουρνουά που θα τους οδηγούσαν στην Ολυμπιάδα του Λονδίνου.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων είχαμε τη συμμετοχή των Ελλήνων παλαιστών Ανδρέα Τριανταφυλλίδη και Γρηγορίου Κριαρίδη στα 66 και 96 κιλά της ελευθέρας αντίστοιχα.
Τόσο ο Τριανταφυλλίδης όσο και ο Κριαρίδης ηττήθηκαν στον πρώτο τους αγώνα από τους Martin Sebastian Daum (Γερμανία) και Nauruz Temrezov (Αζερμπαϊτζάν) με 1-3 (1-0, 0-3, 0-2) και 1-3 (0-2, 2-7, 0-0) αντίστοιχα. Δεν υπήρξε συνέχεια για τους αθλητές μας καθώς οι αθλητές που τους κέρδισαν ηττήθηκαν στον επόμενο γύρο.

ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΕΡΑΣ

Στη 2η ημέρα των αγώνων του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος πάλης ανδρών και γυναικών στο Βελιγράδι, έγινε η διεξαγωγή των 55 και 60 κιλά ελευθέρας και των 51 και 59 κιλά γυναικείας πάλης, χωρίς κάποια διάκριση από ελληνικής πλευράς.

Ο αθλητής μας Οβσεπιάν Ανδανίκ (60 κιλά) ηττήθηκε στον πρώτο τους αγώνα από τον Andreyeu Uladzislau (Λευκορωσία) με 0-4 (0-7, 0-7, 0-0) και 1-3 (0-2, 2-7, 0-0) και ο οποίος ηττήθηκε στην συνέχεια.

ΔΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΜΕΡΑΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Την 5η θέση κατέλαβε η Μαρία Πρεβολαράκη στην τελική κατάταξη της κατηγορίας των 55 κιλών γυναικείας πάλης, κατά την 3η ημέρα των αγώνων του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος πάλης ανδρών/γυναικών στο Βελιγράδι.

Η πρωταθλήτριά μας η οποία ήταν bye στον 1ο γύρο, κέρδισε στον πρώτο της αγώνα την Γερμανίδα αθλήτρια Eileen Friedrich με 0-5 (0-1, 0-4, 0-0), ενώ στον επόμενο, τρίτο γύρο αντιμετώπισε επιτυχώς την Τσέχα Lenka Martinakova με 3-0 (1-0, 1-0, 0-0). Δυστυχώς όμως, στον κρίσιμο αγώνα για την συμμετοχή στον τελικό της κατηγορίας, έχασε από την Σουηδέζα Sofia Magdalena Mattsson με 5-0 (4-0, 4-0, 0-0). Στα ρεπεσάζ και στην διεκδίκηση του ενός εκ των δύο χάλκινων μεταλλίων της κατηγορίας, ηττήθηκε από την Ρωσίδα Maria Gurova με 3-0 (2-0, 4-0, 0-0).